Szkolenie praktyczne AFF obejmuje wszystkie ćwiczenia ze spadochronem i same skoki spadochronowe – na początku wspólnie z instruktorami, a potem bez nich. To główny punkt szkolenia AFF, podczas którego skoczek może doskonalić swoje praktyczne umiejętności.
Do szkolenia praktycznego AFF mogą przystąpić tylko te osoby, które zakończyły wcześniejsze szkolenie teoretyczne z pozytywnym wynikiem. Szkolenie teoretyczne stanowi niezbędną podbudowę, która obejmuje kwestie związane z budową i eksploatacją spadochronu, techniką skoku spadochronowego, kwestie bezpieczeństwa, również zachowania w awaryjnych sytuacjach.
Szkolenie praktyczne jest prowadzone w naszej szkole Skydive przez doświadczonych instruktorów i jedynie z najlepszej klasy sprzętem. Obejmuje on również sprzęt radiotelefoniczny, który łączy ucznia z instruktorem. Dzięki temu masz pewność, że przebiegnie ono bezpiecznie, a ty otrzymasz niezbędną wiedzę i umiejętności do skakania samodzielnie i rozwijania swojego hobby.
Kiedy prowadzimy szkolenia praktyczne AFF?
W szkole spadochronowej Skydive prowadzimy praktyczne szkolenia AFF w każdy weekend od początku kwietnia do końca października w godzinach od 14:00 w sobotę aż do zachodu słońca. Zajęcia praktyczne prowadzimy tylko w naszej strefie w Kruszynie pod Włocławkiem.
Procedura szkolenia praktycznego AFF
Szkolenia praktyczne AFF prowadzone są na początku jako ćwiczenia na samej uprzęży, które włączają wyczepianie się ze spadochronu głównego, otwierania spadochronu zapasowego, a następnie już ze samych skoków.
Zgodnie z przepisami skoki spadochronowe w trakcie AFF powinny być prowadzone co najmniej z 3000 metrów, ale najczęściej są one wykonywane z 4000 metrów, co pozwala na 60 sekund swobodnego spadania. W naszej szkole Skydive prowadzimy skoki w ramach szkoleń AFF tylko z 4000 metrów.
W trakcie szkoleń praktycznych AFF procedura obejmuje 7 poziomów:
-
Poziom 1 – skok zapoznawczy, który stanowi oswojenie ze swobodnym spadaniem. Uczeń dowiaduje się, jak kontrolować prawidłową sylwetką i wysokość, a następnie otworzyć spadochron główny. Skok ma miejsce z dwoma instruktorami.
-
Poziom 2 – skok obejmuje nadal ćwiczenie otwieranie spadochronu głównego. Dodane zostają elementy manewrów – obroty w różnych kierunkach. Instruktor za pomocą sygnałów przekazuje polecenia – sygnały te są omawiane podczas szkolenia teoretycznego, podczas gdy drugi instruktor przez cały skok asekuruje skoczka, pomagając mu otworzyć spadochron główny i zapewniając stabilną sylwetkę w trakcie spadania.
-
Poziom 3 – od tego poziomu prowadzi się skoki z jednym instruktorem, uczestnik i instruktor opuszczają samolot w kontakcie, po ustabilizowaniu sylwetki instruktor przechodzi do przodu ucznia. Ćwiczone to takie elementy jak obroty 90 i 360 stopni, symulacja otwarcia spadochronu i kontrolowanie wysokości.
-
Poziom 4 – kontynuacja poziomu 3. Dodane są jednak nowe elementy, tj. „lot deltą” – czyli szybkie przemieszczanie się w wybranym kierunku oraz powstrzymywanie obrotów.
-
Poziom 5 – skok z wyskoczeniem z samolotu w sylwetce „na strugi”, już bez asekuracji instruktora. Obejmuje także ćwiczenie umiejętności z poziomu 3 i 4.
-
Poziom 6 – skok z wyskokiem niestabilnym z samolotu, czyli z sylwetką, która nie jest aerodynamiczna. Zadaniem ucznia jest powrót do pozycji stabilnej.
-
Poziom 7 – egzamin, czyli skok łączący w sobie wszystkie dotychczasowe elementy. Instruktor przeprowadza ocenę sylwetki ucznia, umiejętność rozpoznawania wysokości, przemieszczania się w locie, powrotu z pozycji niestabilnej do stabilnej i hamowania obrotów.
Rejestracja skoków AFF
W szkole Skydive wszystkie skoki spadochronowe naszych uczniów nagrywamy. W ten sposób możemy potem przeanalizować je wspólnie z uczniem i wskazać na ewentualne błędy, których korekta jest wtedy o wiele łatwiejsza. Skoki nagrywane są przez dodatkowego skoczka i są najwyższej jakości dzięki zaawansowanemu sprzętowi.
Zakończenie szkolenia AFF
Szkolenie AFF kończy się podejściem ucznia do egzaminu. Do jego zliczenia skoki wykonuje się samodzielnie. Uczeń musi wykazać umiejętności między innymi w zakresie otwierania spadochronu, utrzymania stabilnej pozycji, powracania do pozycji płaskiej, przemieszczania się do przodu, a także wykonywania obrotów.
Po szkoleniu AFF uczestnik nie może jeszcze prowadzić skoków całkowicie samodzielnie. Konieczne jest wykonanie łącznie 50 skoków pod nadzorem instruktora, a dopiero potem można ubiegać się o uzyskanie Świadectwa Kwalifikacji lub też innego dokumentu potwierdzającego uznanie licencji.
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty szkoleń AFF!